GREYHOUND
Jaký je vlastně greyhound? Je to takový domácí gepard. Mají mnoho společného, bez nadsázky.
NÁROKY NA POHYB
Tělem i duší je atlet, ale to neznamená, že musí od rána do večera běhat. Greyhound je především sprinter, během 10-15 minut je schopen se unavit a pak se rád vrátí do teplého pelechu a spí. A to znamená, že je nejlepší ho nechat v klidu odpočívat. Svým způsobem je totiž greyhound také dost líný a má rád klid.
Chybí mu vytrvalost oproti ostatním chrtům, potřebuje vybuchnout, udělat si pár koleček nebo si pohrát s míčkem, a pak si rád přijde pro pochvalu a na cestě domů už vás bude klidně doprovázet. Zjednodušeně řečeno: Dejte mu bezpečný prostor k volnému pohybu a pak od něj máte klid. Štěně a mladý pes vás pochopitelně zaměstná víc.
CHARAKTERISTIKA POVAHY
Dobře vychovaný greyhound je ke všem vlídný, doma zbytečně neotravuje, nic neničí. Je to pes smečkový, takže je šťastný, když není sám, ale jde o zvyk. Greyhound je aristokrat, hrdý, nikoliv přecitlivělý. Klidně projde i blátem a lehne si do louže, není to žádná citlivka, jako některá jiná plemena chrtů.
Je svobodomyslný, někdy trochu svéhlavý, ale to jen proto, že usoudil, že to, co po něm právě chcete, je úplný nesmysl. Má na věci svůj názor. Vše pečlivě zhodnotí a vše provede tak, aby to pro něj bylo nejvýhodnější. Má schopnost samostatného uvažování, což se projevuje hlavně v soužití ve smečce a při lovu. Nesnáší násilí a hrubost.
Doba dospívání u greyhounda je totožná jako u velkých plemen psů, tzn. kolem 24 měsíců u psa, u feny o něco dříve. Další výrazné zklidnění nastává u greyhounda kolem 5. roku života.
LOVECKÉ PUDY
Tam, kde je zvěř, vám greyhound uteče dřív, než si toho všimnete. Je to lovec, nic s tím neuděláte. Má překvapivou akceleraci a okamžité reakce. I greyhound, který zvládá základní poslušnost, v okamžiku, kdy jde lovit, vás neslyší, nevidí, necítí bolest, prostě neexistuje nic, co by mu v tom zabránilo. Pamatuje si místa, kde byla zvěř, a odejde hledat kořist, i když žádnou nevidí ani necítí. Pokud vám jednou, dvakrát, uteče lovit, musíte příště počítat s tím, že se to stane tradicí, pokud mu dáte sebemenší příležitost. Ač se to může zdát jako paradox, greyhound je bezpečnější v městském parku, než na louce za městem. Oplocený pozemek je samozřejmě tím nejlepším řešením.
POTŘEBY
Greyhound není pes do boudy. Nejen, že mu vadí zima, ale strádá tím i jeho duše. Pokud nechcete mít psa v domě, vybudujte mu vlastní prostory, které ovšem musí být zateplené a vybavené měkkým ležením. V tomto případě ale doporučuji pořídit mu ještě aspoň jednoho psího kamaráda. Každopádně chrt je spokojený v posteli a obklopen společností.
Jako každé krátkosrsté plemeno není náročný na údržbu srsti, v době přelínávání vám postačí k údržbě srsti gumový kartáč. Větší pozornost je třeba věnovat údržbě drápů, aby se jemné prsty greyhounda nevystavovaly nebezpečí výronů a deformací.
Greyhound má rychlejší metabolismus, krmná dávka by tedy měla být rozložena aspoň do dvou porcí (snídaně, večeře), pracovní pes musí být v každém případě krmen kvalitně a kontrolovaně. Většina greyhoundů jsou totiž také „chodící popelnice“ a pozřou všechno organického (i neorganického) původu. Štěně se ve výživě nesmí zanedbat.
DOSTIHY
Dostihy (příp. coursing) jsou ideálním zaměstnáním pro každého chrta. Greyhound má vrozenou chuť štvát, cíleně je šlechtěn pro rychlost, spousta greyhoundů ale vítězí chytrostí a šikovností, důležité jsou také zkušenosti získané v praxi. Greyhound může začít pracovat na dráze v 15, resp. 18 měsících, do té doby by si měl zvyknout na dostihovou atmosféru, může se zvykat na startovací boxy, ale do 1 roku psa dostihy rozhodně nezatěžujte.
Pro majitele dostihového greyhounda to obnáší udržet psa v optimální kondici, kvalitně krmit a obětovat občas volnou sobotu nebo neděli dostihům. Rozhodně nemůžete litovat, když je váš pes absolutně šťastný a tu spokojenost přenese i na vás.
Dostihy se u nás pořádají od jara do podzimu na třech stálých dráhách (Mladá Boleslav, Kolín, Lednice) a sezóna obsahuje zhruba 25 vypsaných dostihů. Rozhodně ale není ku prospěchu absolvovat všechny. Ideální pro greyhounda je, když závodí jednou za 2-3 týdny.
CHOROBY
U chrtů všeobecně nebyla ještě prokázána dysplazie, greyhound je poměrně zdravé plemeno nezatížené dědičnými chorobami. Dostihový greyhound musí být celé populace zdravý, aby mohl úspěšně běhat. A věřte, že jen velmi dobrý dostihový greyhound má tu čest dostat se do chovu. Jakýkoliv zdravotní problém je tedy pro něj v chovu vylučujícím.
Jediné zdravotní riziko je rabdomyolýza (rozklad svalové hmoty). Nastává u greyhounda pokud se uštve, a v tomto případě nehraje roli, zda je pes cíleně nebo málo trénovaný, důležité je stav včas rozpoznat a správně léčit.
CHOVATELSTVÍ
Pokud si chcete pořídit greyhounda, musíte mít jasno, k čemu ho chcete. Chov greyhoundů se v posledních letech rozdělil na dostihové (pracovní) a výstavní linie. V praxi se tedy pod pojmem greyhound vyskytují dva vizuelně jiné typy.
Chovy jsou absolutně oddělené, protože greyhound nemá pro zařazení do chovu žádné limity, výkonnostní ani exteriérové. Ani na výšku se nepřihlíží, protože standard uvádí výšku v kohoutku jako doporučenou, neboli ideální. Pro dostihy se odchovávají psi na spodní hranici doporučené výšky, pro výstavy se odchovávají greyhoundi běžně o 10 cm vyšší než je daná ideální výška (10 cm = také + 10 kg navíc).
Ať už se chcete s greyhoundem věnovat výstavám nebo dostihům, je jasné, že každopádně potřebujete psa s průkazem původu FCI.
KOUPĚ PSA
Greyhoundů se v naší republice rodí relativně málo. Pravidelné chovatele můžeme spočítat na prstech jedné ruky. Některý rok jsou 3 vrhy, některý rok třeba ani jeden. Když ještě uvážíme, že chov je rozdělen na psy pro výstavy a na dostihy, můžete na štěně čekat rok – když to dobře dopadne. Při tomto stavu je potom absurdní ještě si vymýšlet, jaká barva by se vám asi tak líbila…. Doporučuji si udělat u zvoleného chovatele záznam na štěně a pak zbývá jen vydržet! Větší produkce je v Německu a Maďarsku, v ostatních okolních státech je situace obdobná té naší.
Stává se také, že se občas naskytne příležitost ke koupi greyhounda (i štěněte), který je např. po vážném úraze končetiny, nebo je prokazatelné, že nebude moci nikdy do chovu. Takového psa chovatelé rádi umístí za symbolický peníz k hodným lidem „na gauč“.
FEDERATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE
SECRETARIAT GENERAL: 14, Rue Léopold II, 6530 THUIN (Belgique)
F.C.I. – Standard č. 158 / 24.6.1987 / D
GREYHOUND
Britské plemeno
Překlad (A-N): paní Helma Quaritsch-Fricke
CELKOVÝ DOJEM: silně stavěný, velký s velkorysými proporcemi, silného osvalení a symetrických tvarů, s dlouhým krkem a hlavou, pevných obrysů, dobře uložených plecí, hlubokým hrudníkem, prostorným trupem, klenutými bedry, silnou pánevní končetinou, rovnými a rovnoběžnými běhy a tlapami, pružnými končetinami, které mimořádně podtrhují jeho charakteristický typ a eleganci.
CHARAKTERISTIKA: mimořádně odolný a vytrvalý
POVAHA: inteligentní, přátelská, oddaná a vyrovnaná.
HLAVA A LEBKA: dlouhá, přiměřené šířky, ploché temeno, lehký stop. Silné a dobře formované čelisti.
OČI: pozorné, inteligentní, oválné a šikmo uložené. Přednost se dává tmavým očím.
UŠI: malé, růžicovité, jemné kůže.
CHRUP: silné čelisti s dokonalým, pravidelným a úplným nůžkovým skusem, to znamená, že horní řezáky těsně přesahují řezáky spodní a stojí kolmo k čelistem.
KRK: dlouhý a svalnatý, elegantně klenutý, dobře přecházející v plece.
HRUDNÍ KONČETINY: lopatky šikmo uložené, směřují dozadu, dobře osvalené, aniž by byly přetížené. Nahoře blízko u sebe posazené a zřetelně vyznačené.
Hrudní končetiny mezi lokty a tlapami rovné a dlouhé, kosti silné a pevné. Lokty volně pohyblivé a dobře postavené pod plecemi. Zápěstí přiměřeně dlouhé, lehce pružné; lokty, zápěstí a prsty nejsou vytočeny dovnitř ani ven.
TRUP: hluboký prostorný hrudník, poskytující dostatek prostoru srdci. Hrudní koš hluboký, dobře klenutý a dosahující daleko dozadu. Slabiny dobře vtažené. Hřbet poměrně dlouhý, široký. Silná a lehce klenutá bedra.
PÁNEVNÍ KONČETINY: stehna i lýtka široká a svalnatá, vykazují silný posun. Kolena dobře úhlená. Hlezna velmi nízko posazená, nejsou vytočena ven ani dovnitř. Trup i pánevní končetina prostorných proporcí a harmonicky spojená; díky tomu pes v postoji pokrývá velkou plochu.
TLAPKY: přiměřeně dlouhé, s kompaktními a dobře klenutými prsty a silnými polštářky.
OCAS: dlouhý, poměrně nízko nasazený, u kořene silný, ke konci se zužuje. Nesen nízko, lehce zahnutý.
CHŮZE / POHYB: rovný, prostorný a volný krok, který psovi umožňuje pohybovat se velkou rychlostí. Pánevní končetiny dosahují daleko pod tělo a zaručují vydatný pohyb.
OSRSTĚNÍ: jemné a husté.
BARVY: černá, bílá, červená, modrá, hnědožlutá, písková, žíhaná, nebo jakákoliv z těchto barev s bílou.
VELIKOST: ideální kohoutková výška psů 71 – 76 cm, u fen 68 – 71 cm.
VADY: na všechny odchylky od shora uvedeného standardu se pohlíží jako na chyby, jejichž hodnocení musí být v přesném poměru se stupněm odchylky.
POZNÁMKA: psi musí mít dvě zcela zřejmě normálně vyvinutá varlata, plně sestouplá v šourku.